انواع تکنولوژی دوربین مداربسته

در این مقاله قصد داریم بطور مفصل در مورد انواع تکنولوژی دوربین مداربسته صحبت کنیم

تا سال ۲۰۱۰ دوربین های مداربسته با دو تکنولوژی آنالوگ و IP در بازار وجود داشت و تفتوت کیفیت تصویر در این دو نوع تکنولوژی بسیار زیاد بود.

کمپانی های مختلف در تلاش بودند تا کیفیت تصویر دوربین های آنالوگ را افزایش بدهند که این تلاش منجر به تولید دوربین های با کیفیت ۹۶۰H شد.

اما همچنان کیفیت تصویر این دوربین ها نسبت به دوربین های IP بسیار پایین بود.

در پی تلاش کمپانی های مطرح تولید کننده سیستم های نظارت تصویری برای افزایش کیفیت تصاویر محصولات انالوگ خود ،بالاخره در سال ۲۰۱۱ تکنولوژی HD-SDI با رزولیشن تصویر تا ۲ مگا پیکسل را در بستر کابل کواکسیال تولید کردند.

اما بدلیل مشکلاتی که این تکنولوژی داشت نتوانست انتظار سازندگان این تجهیزات و تکنولوژی را برآورده کند و مورد استقبال قرار نگرفت.

از جمله مشکلات این تکنولوژی قیمت بالای تجهیزات و قطعات آن و همچنین عدم انتقال تصاویر در فاصله های بیشتر از ۱۰۰ متر بود .

تحول در دنیای آنالوگ

بالاخره در سال ۲۰۱۲ با تلاش کمپانی های مختلف در ارائه تصاویر با وضوح بالا در بستر کابل کواکسیال بدون محدودیت فاصله تکنولوژی های زیر توسط کمپانی های مختلف روانه بازار شد.

تکنولوژی HD-CVI توسط کمپانی داهوا

در سال ۲۰۱۲ کمپانی بزرگ چینی داهوا (dahua) ، استاندارد HD-CVI را معرفی کرد.

HD-CVI مخفف (High Definition Composite Video Interface) میباشد.

این تکنولوژی برای ارائه تصویر با رزولیشن HD در بستر کابل کواکسیال طراحی شد که توانست محدودیت های دوربین آنالوگ از جمله وضوح تصویر تا ۱۰۸۰P و افزایش طول کابل کشی تا ۵۰۰ متر را ارتقا دهد.

این تکنولوژی در انحصار شرکت داهوا میباشد.

تکنولوژی HD-TVI توسط کمپانی Tech Point

کمپانی آمریکایی tech point در سال ۲۰۱۲ همچون کمپانی داهوا توانست تکنولوژی HD-TVI مخفف ( High Definition Transport Video Interface ) را ارائه دهد.

در این تکنولوژی هم مانند تکنولوژی cvi ، کیفیت تصویر تا ۲ مگا پیکسل پشتیبانی میشد ولی با این تفاوت که حداکثر طول کابل کشی محدودیت ۳۰۰ متری داشت.

با توجه به اوپن سورس بودن این تکنولوژی ، کمپانی TVT توانست از این تکنولوژی استفاده کند و محدودیت فاصله را تا ۵۰۰ متر ارتقا دهد و بنام خود ثبت کند.

از طرف دیگر مکپانی هایک ویژن هم از این قابلیت استفاده کرد و نسخه اختصاصی خود بنام Turbo HD را به بازار عرضه کرد.

تکنولوژی AHD توسط کمپانی Nextchip

کمپانی کره ای Nextchip که سابقه طولانی در تولید قطعات دوربین مداربسته داشت در سال ۲۰۱۳ محصول جدید خود را با تکنولوژی AHD مخفف (analoge high defintion) روانه بازار کرد.

این تکنولوژی در ابتدا با وضوح تصویر تا ۱.۴ مگا پیکسل تولید شد ولی در سال ۲۰۱۵ وضوح تصویر را تا ۲ مگا پیکسل ارتقا داد

خصوصیات مشترک سه تکنولوژی HD_CVI , HD_TVI , AHD

  • هر سه تکنولوژی رزولیشن تصویر تا ۲ مگا پیکسل را پشتیبانی میکنند
  • تمامی آنها از کابل کواکسیال برای انتقال تصاویر و کابل کشی استفاده میشود که قابلیت مهمی برای بروز رسانی دوربین های قدیمی آنالوگ بدون تعویض کابل کشی میباشد.
  • طول کابل کشی در هر سه تکنولوژی میتواند تا ۵۰۰ متر باشد
  • بدون مشکل تاخیر و افت فریم تصاویر در مقایسه سیستم ip

تفاوت

یکی از موارد قابل توجه دوربین های HD-CVI نداشتن قابلیت اتصال مستقیم به تلویزیون است که الزما برای مشاهده تصویر باید دوربین را به دستگاه ضبط متصل کرد .در مقابل دروبین های AHD در صورتی که خروجی ۹۶۰H داشته باشند می توان به صورت مستقیم به تلویزیون وصل کرد. از این رو دوربین های AHD با سیستم های ضبط D1 و P960H سازگاری دارد . که مزیت مهمی نسبت به HD-CVI محسوب می شود.

همچنین دستگاه های ضبط AHD می توانند قابلیت هیبریدی داشته باشند به این معنی که می توان به طور همزمان به دوربین مگاپیکسلی AHD و آنالوگ به دستگاه ضبط متصل شوند . لازم به ذکر است که باید کانال های دستگاه ضبط به صورت زوجی ، روزولوشن مشابه ای داشته باشند ، برای مثال نمی توان کانال ۱ را به دوربین آنالوگ و کانال ۲ را به دوربین AHD وصل کرد .برای کارکرد صحیح باید به کانال ۱و ۲ روزولشن یکسان ( یا ۹۶۰H یا ۷۲۰P و یا ۱۰۸۰P ) و کانال ۳ و ۴ هم روزولوشن یکسان داشته باشند .

در دستگاه های ضبط HD-TVI هم می توانند با اضافه کردن یک چیپ همچون AHD با سیستم های آنالوگ سازگاری پیدا کنند .

تکنولوژی IP

ین نوع دوربین ها دارای کیفیت تصویر بسیار بالایی نسبت به دوربین مدار بسته آنالوگ HD می باشند. این نوع دوربین ها از بستر و کابل شبکه برای ارسال تصاویر به دستگاه مرکزی خود که NVR یا Network Video Recorder است استفاده می کنند. کیفیت تصویر بسیار بالای آن ها برای تمامی محیط ها کارآمد است و همیشه مشتریان از کارکردن با آن ها رضایت کامل را دارند. قیمت آنها نسبت به دوربین های آنالوگ HD یا AHD بالاست ولی کیفیت همیشه ارزشمند است. این نوع سیستم می تواند روی اینترنت و بستر قرار جهت مشاهده قراربگیرد. این نوع دوربین ها دارای امکانات فراوانی هستند که برای هر محیط نیاز به تنظیمات مخصوص است. اصطلاحا به آن ها دوربین مدار بسته IP نیز گفته می شود.

جدول مقایسه رزولیشن تصویر

جدول مقایسه تکنولوژی های مختلف

پکیج های آموزشی آکادمی طیبی:

  • جهت آموزش دوربین مداربسته تحت شبکه اینجا کلیک کنید
  • جهت آموزش دوربین مداربسته در بستر کابل کواکسیال اینجا کلیک کنید
  • جهت آموزش دزدگیر ساختمان اینجا کلیک کنید
190 بازدید